شنبه ۳۰ تير ۱۳۹۷
رئیس بخش زنان و زایمان بیمارستان شریعتی هشدار داد
خانه‌تکانی در سه‌ماهه سوم بارداری، ممنوع/خطر زایمان زودرس
سبک زندگی: رئیس بخش زنان و زایمان بیمارستان شریعتی گفت: افرادی که سابقه سقط و زایمان زودرس دارند اصلاً نباید خانه‌تکانی کنند، افراد بی‌خطر هم در سه ماهه اول و دوم تنها مجاز به انجام کارهای سبک هستند و در سه ماهه سوم خانه‌تکانی ممنوع است.

مجله سبک زندگی، اشرف آل‌یاسین، با اشاره به نزدیکی عید نوروز و خانه‌تکانی، اظهار داشت: طی دوران بارداری با توجه به وضعیت و تغییر فیزیولوژیکی که در بدن فرد باردار به وجود می‌آید نباید آن قدر کار کند که خسته شود ضمن اینکه باید اکسیژن کافی به او برسد.

وی افزود: خانه‌تکانی گرد و غبار زیادی دارد و این موضوع می‌تواند مانع کاهش اکسیژن‌رسانی به مادر و در نهایت جنین شود.

این جراح و متخصص زنان گفت: حتی ورزش کردن زنان باردار نیز باید هوازی باشد و او بتواند به راحتی با فردی که کنارش است صحبت کند این در حالی است که در شرایط خانه‌تکانی که گرد و غبار وجود دارد و علاوه بر کاهش اکسیژن‌رسانی، آلرژی و سقوط از ارتفاع نیز مطرح است.

*خانه تکانی برای چه زنانی ممنوع است

وی ادامه داد: زنان بارداری که سابقه سقط و زایمان زودرس دارند اصلاً نباید خانه‌تکانی کنند افراد بی‌خطر هم در سه ماهه اول و دوم تنها مجاز به انجام کارهای سبک هستند و در سه ماهه سوم خانه‌تکانی برای زنان باردار ممنوع است چرا که انجام کارهای سنگین و طولانی مدت به مادر و جنین ضرر می‌رساند.

رئیس بخش زنان و زایمان بیمارستان شریعتی گفت: مسائلی که در آن خوردن ضربه به شکم، سقوط از بلندی و لیز خوردن وجود دارد موجب جدا شدن جفت و پارگی کیسه آب می‌شود.

*خانه‌تکانی موجب کاهش اکسیژن رسانی به جنین می‌شود

وی افزود: در دوران بارداری نباید کارهای پرخطر انجام داد خانه‌تکانی جزو کارهای پرخطر است و موجب خستگی‌های مفرط می‌شود و اثرات آن بر مادر که باید اکسیژن کافی به جنین‌اش برسد کاملاً مشهود است.

فلوشیپ نازایی خاطرنشان کرد: بارداری دورانی است که نیاز به خودمراقبتی بسیاری دارد چرا که جان مادر و جنین بسته به رفتارهایی دارد که از سوی مادر و اطرافیان او رخ می‌دهد بنابراین توصیه می‌شود زنان باردار در این دوران از کارهای سنگین و طولانی‌مدت بپرهیزند و با انجام کارهایی مانند خانه‌تکانی زمینه ایجاد خطر برای خود و جنین‌شان را فراهم نکنند.

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
  • آخرین اخبار
  • پربازدیدها
  • پربحث ها