شنبه ۳۰ تير ۱۳۹۷
نقش مهم ازدواج و تشكیل خانواده در بقای جامعه
سبک زندگی: یک آسیب شناس اجتماعی با اشاره به اینکه ازدواج و تشكیل خانواده نقش مهمی در تزكیه و بقای جامعه دارد، اظهار داشت: تلاش در جهت استحكام خانواده، زمینه را برای سلامت اخلاقی و سعادت عمومی جامعه فراهم می کند.

مجله سبک زندگی، دکتر محمد لطيفی با بيان اينکه جشنواره ملي ازدواج و خانواده جوان آسيب هايي که در سالهاي اخير کانون خانواده زوج‌هاي جوان را نشانه گرفته بررسي کند گفت: «متاسفانه در سالهاي اخير نتوانسته‌ايم با توليد محتوا و خوراک فرهنگي جوانان را در حوزه آسيب های نوپديدي که خانواده‌هاي نوپا را تهديد مي‌کند آگاه و دربرابر آن‌ها بيمه کنيم.»

وي گفت: يکي از موضوعاتي که کانون خانواده را پيش از تشکيل تهديد مي‌کند اشتباه در انتخاب همسر است که اين روز‌ها با وارد شدن مراکز اينترنتي همسر يابي اسباب ناامني در اين حوزه فراهم شده است. ازدواج‌های اينترنتی و همسريابی اينترنتي دو واژه‌اي است که در اين عرصه شکل گرفته و اين موضوع را به عاملی تهديد آميز و چالش برانگيز براي جامعه تبديل کرده که در صورت رشد و فراگير شدن آن تبعات زيادی براي خانواده‌ها در پی خواهد داشت.

لطیفی افزود: همسر گزينی اينترنتی در جامعه ايران يک پديده نوظهور تلقي مي‌شود و اين پديده در جوامع غربي سابقه بيشتري دارد. اينترنتي شدن روابط اجتماعي در جامعه امروز ايران به طرز ناباورانه‌اي بيان کننده اين واقعيت است که گپ و گفت‌ها و مراودات دوستانه در دنياي مجازي در حال تبديل شدن به فرهنگي پذيرفته شده است.

به گفته وی، ازدواج و تشکیل خانواده جلوي بی بند و باری، هرج و مرج و آشفتگي‌هاي جنسي را مي‌گيرد و پسران و دختران جوان را مجاب می کند که در چارچوب قواعد و اصول مشخصی، به زندگي اجتماعي تن دهند.

این آسیب شناس اجتماعی، افزود: هرگونه آسيب به بنيان مقدس خانواده، پيامدهايي را در تحول ساختار کلي جامعه و نظام ارزشي و فرهنگي آن به دنبال دارد.

وي با اشاره به اينکه فرآيندهاي اساسي اجتماعي بدون حضور خانواده شکل واقعي خود را پيدا نخواهد کرد، عنوان داشت: فرايندهايي چون همکاري، سبقت جويي، ستيزه جويي، همانند سازي، سازش، فرمانروايي، سلطه پذيري و... همه وهمه ريشه در خانواده دارند.

لطيفي گفت: براي تشکيل يک جامعه آرماني، تأسيس خانواده‌هاي آرماني ضرورت دارد و خواستاران جامعه ايده آل، بايد به تشکيل خانواده‌هاي ايده آل بپردازند.

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
  • آخرین اخبار
  • پربازدیدها
  • پربحث ها