شنبه ۳۰ تير ۱۳۹۷
معنویت تکیه گاه امن خانواده‌ها؛
نشاط و سرزندگی خانواده‌ها در سایه معنویت
سبک زندگی: خانواده رکن اساسی جامعه انسانی است و شرط پویایی و استواری آن، وجود روابط صحیح و پایدار میآن‌همسران است، روابطی که معنویت در بهبود و آرمانی کردن آن نقش بسزایی دارد.

مجله سبک زندگی، قرآن کریم به‌عنوان عالی‌ترین راهنمای حیات بشر، بهترین هدایتگر در این مسیر است. تاکنون تعاریف گوناگونی برای خانواده ارائه‌شده است که عموماً بر اساس دو نکته بیان گردیده؛ یکی ساختارهای موجود خانواده که تاریخ از آن یادکرده است و دیگری انتظاراتی که از کارکرد خانواده بوده و هست.

اولین مفهوم مشترکی که از تعارف مختلف خانواده به دست می‌آید، این است که خانواده پیوند عمیق و پایدار جسمی و روحی چند نفر برای زیستن در فضای واحد است. یعنی بدون تحقق این پیوند، خانواده معنایی ندارد؛ قوام این بنا به میزان پیوند اعضای آن بستگی دارد. بنابراین، جهت تعالی کارایی خانواده، لازم است بر تحکیم پیوند و روابط اعضای خانواده تأکید شود. تحکیم روابط در خانواده ازجمله مهم‌ترین مسائل در سلامت و رشد فرد، هم‌چنین پویایی و توسعه همه‌جانبه در جامعه است.

نقش معنویت در تحکیم بنیان خانواده

تحکیم بنیان خانواده و داشتن یک خانواده سالم و موفق در حالی مورد تأکید کارشناسان دینی و مذهبی است که در این میان یک موضوع همواره بین نظرات این کارشناسان ثابت بوده است و آن‌هم نقش بی‌بدیل و غیرقابل جایگزین معنویت در زندگی و تأثیری است که بر روی تحکیم بنیان خانواده دارد.

بر کسی پوشیده نیست که معنویت در بین افراد جامعه به زندگی آن‌ها معنا می‌بخشد، به‌طوری‌که در فضای معنوی طرفین خداوند را حاضر و ناظر بر اعمال، رفتار و گفتارشان می‌دانند، در صحبت‌هایشان صداقت دارند و رؤیاهایشان از زندگی آینده صادقانه بیان می‌شود.

علاوه بر این در صورت برخورد با مشکلات عمیق‌تر و منطقی‌تر برخورد می‌کنند، ارتباطات آن‌ها عمیق و صمیمی‌تر است، در چنین فضایی همدلی بیشتری وجود دارد و سنت‌های غلط و تجملات از بین می‌رود و سیر پرورش شخصیت افراد به سمت تکامل است و فضایل اخلاقی و انسانی در رأس قرار می‌گیرد.

از طرف دیگر افرادی که دارای فضایل اخلاقی باشند در تمام امور زندگی پای بند به تعهدات اجتماعی و اخلاقی هستند، پس در زندگی خانوادگی هم متعهد خواهند بود.

این در حالی است که برای داشتن یک زندگی خوب تلاش از سوی طرفین صورت می‌گیرد، به حریم خانواده احترام گذاشته می‌شود و قداست و پاکی آن حفظ می‌شود، طرفین به یکدیگر به‌عنوان حامی و پشتیبان نگاه می‌کنند، ارتباط کلامی و عاطفی گرم و صمیمانه‌ای بین آن‌ها وجود دارد، طرفین نیازها و خواسته‌های یکدیگر را می‌شنوند و به آن‌ها توجه می‌کنند، نقطه‌ضعف‌ها و ایرادها، زندگی مشترک آن‌ها را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد.

معنویت و نقش آن در سلامت جسم

سال‌ها پیش پزشکان و دانشمندان، بیشتر روی تأثیر داروهای شیمیایی تأکید می‌کردند؛ اما در 10 سال گذشته نگاه‌ها نسبت به این قضیه متفاوت شد و آن‌ها به این نتیجه رسیدند که ایمان و مذهب تأثیر مستقیمی روی سلامت جسم دارد و با بیماری‌ها به‌طور چشمگیری مبارزه می‌کند.

 به‌عنوان‌مثال وقتی شما در مراسم مذهبی یا کلاس خودشناسی شرکت می‌کنید، از طریق دعا می‌توانید بر مشکلات و بیماری‌ها نیز بهتر غلبه کنید. این مورد حتی برای بچه‌ها و نوجوانان نیز صادق است و آن‌ها نیز از تأثیرات مثبت آن بهره لازم را خواهند برد. طبق تحقیقات انجام‌شده شرکت در این‌گونه مراسم و ایمان واقعی داشتن، درصد افسردگی را در فرد کاهش می‌دهد و فرد را شادتر و طول عمر را بیشتر می‌کند. به‌طور کل این افراد ازلحاظ روحی و جسمی سالم‌تر به نظر می‌آیند.

معنویت و سلامت روحی

کسی که به معنای واقعی ایمان دارد و دارای اعتقادات مذهبی است ازلحاظ روحی، روانی نیز سالم‌تر است و با مشکلات زندگی بهتر و عاقلانه‌تر کنار می‌آید. وقتی شما به خدا ایمان‌دارید، در تمام مراحل زندگی به او توکل می‌کنید و لحظه‌ای از راهنمایی‌های او بی‌نصیب نخواهید بود.

 به‌طور حتم، شما با خانواده‌هایی مواجه شده‌اید که با مشکلات بسیاری روبه‌رو هستند اما وجود همین اعتقادات مذهبی، مسیر زندگی آن‌ها را به‌کلی تغییر داده و اراده آن‌ها را برای مبارزه با مشکلات دوچندان کرده است. بنابراین یکی از قدرتمندترین و مهم‌ترین منابع قدرت در فرد، وجود ایمان و اعتقادات مذهبی اوست.

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
  • آخرین اخبار
  • پربازدیدها
  • پربحث ها